Nutec Boya ve Konica Kafalar

Son günlerde Konica kafalı makina kullanan müşterilerimizden özellikle boya kesme ve pompa arızaları ile ilgili sık sık servis çağrısı almaktayız. Bu müşterilerimizin özellikle Nutec Topaz T51+  boya kullandıklarını görmekteyiz. Kullandıkları T51+ serisi boyalar konica kafalar için uyumlu değillerdir daha doğrusu Konica 14 pl kafalarda sık sık tıkanma problemlerine yol açmaktadırlar. Bunun sebebi Nutec web sitesindede görüldüğü üzere bu boyaların 35 pl kafalar için olması ve bu boyayı satan firmalar tarafından kafaların ateşlemesi için makinaların yüksek voltajla çalıştırılmalarıdır. Nutec ‘in Konica 14 kafalı makinalar için Sapphire 20 modeli boyası vardır ve konica kafalı makinalarda bu boya sorunsuz olarak çalışmaktadır Aşagıda T51+ broşürünü görebilirsiniz..

Nutec topaz t51+

 

http://www.nutecdigital.com/ProductDetails/10/Sapphire-S50-Series-Marketed-as-Topaz-T51-in-certain-regions-such-as-Europe

Yazıdada görüldüğü üzere bu boya 35 pl kafalar için üretilmiştir.

Nutec Sapphire s20 ise Konica 14 pl makinalar için üretilmiştir.

Nutec Sapphire S20

http://www.nutecdigital.com/ProductDetails/18/Sapphire-S20-Series

Tamamen ticari kaygılardan maalesef ülkemizde Nutec T51+ serisi Konica 14 pl makinalarda çalışır diye pazarlanmaktadır fakat yüksek voltajla çalışan bu boya bir süre sonra kafalarda kesme ve tıkanmalara yol açmaktadır ayrıca 5 micron filtreleri tıkamakta ve zorlanan boya pompaları diyafram patlatmaktadır. Boya kesme sebebi ile verilen firelerin haddi hesabı yoktur size tavsiyem makinanız için uygun pl boyaları kullanmanız sonradan çıkacak masrafların ortadan kalkması için oldukça önemlidir. Nozzle kaybına uğramış kafalarda ortalama olarak 10 lt kadar temizlik sıvısı kafaların açılması için harcanmakta boya ve kafa filtreleri değişmekte buda aşağı yukarı 1.000 usd civarında bir masrafa yol açmaktadır. Eğer kafalar açılmazsa kafa değişimine gidilmekte buda her bir kafa için 1.500 usd civarında bir masrafa sebep olmaktadır.

Aşagıda Nutec boya kullanan bir makinanın boya değişim ve temizlikten önceki nozzle testini görebilirsiniz.

Kjet 8 kafa konica 14 pl makina

Boya değişimi sonrası nozzle test

Kjet konica 8 kafa 14 pl

Kjet konica 8 kafa 14 pl

Boya değişimi sonrası 4 pass baskı. Nutec T51 ile 8 passta kafa kesmesi ve nozzle kaybı olan makina 14 pl boya ile sorunsuz 4 pass baskıyı yapmıştır.

IMG_20140707_161909

 

Sonsöz : Dijital baskı makinanızda Nutec T51+ boya kullanmak , AUDI A8 diesel arabanızda kırsal motorin kullanıp saatte 220 km hızla yol almaktır …   – Rudolph Diesel…

Nutec Boya ve Konica Kafalar” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s